- Details
- Written by: witek
- Category: Amatorskie radio
- Hits: 3555
Nie będę tu dublował informacji, które są ogólnie dostępne. Postaram się opisać te rzeczy, które są rozproszone (np. w Telegramie, gdzie można uzyskać wsparcie) i rzeczy, które sam doświadczyłem podczas budowy (która jeszcze trwa ;-)).
I tak (piszę od końca):
- na płycie głównej (motherboard) chłodzić można (ale ponoć niekoniecznie) układ ADC (bez radiatora osiąga temperaturę 70 stopni, z małym radiatorkiem 60 C); pozostałe układy na tej płytce nie wymagają chłodzenia
- użyłem enkodera Copal
, który jest mniejszy od oryginału i nie potrzeba przedłużać ośki
- oryginał enkodera ma jeszcze tą wadę (lub mój Front Unit rev 10 na 3,5 cala ma wadę), że korpus nachodzi na gniazdo karty SD i trzeba stosować tulejki przy przykręcaniu enkodera do płytki
- a propos gniazda do karty SD: na w/w płytce Front i na schemacie jest błędne gniazdo DM3D-SF; footprint dla tego gniazda jest dobry, tylko, że po wlutowaniu tego gniazda do płytki kartę trzeba by wkładać od wewnątrz (gdyby nie przeszkadzały inne elementy SMD sąsiadujące). Ja zastosowałem gniazdo DM3BT-DSF-PEJS/C, które z niemałym trudem przylutowałem (footprint jest od innego gniazda)
- uwaga!
- oryginalny enkoder ma wyjście Open kolektor/dren
- Copal ma na wyjściu rezystory 1k podłączone pod 5V (a procesor mamy 3,5V)
- ja zastosowałem dodatkowe rezystory 2,2k podłączone do masy na wyjściach A/B, które stanowią dzielnik napięcia
- zamiast powyższego można rozebrać enkoder i wylutować rezystory 1k będące na wyjściach komparatorów
- oryginał enkodera ma jeszcze tą wadę (lub mój Front Unit rev 10 na 3,5 cala ma wadę), że korpus nachodzi na gniazdo karty SD i trzeba stosować tulejki przy przykręcaniu enkodera do płytki
- ustawienia konieczne do pracy na CW z komputera (kluczuje komputer a nie tylko manipulator i działa CAT)
- nie jest to opisane w dokumentacji. Kluczowe jest to, że trzeba ustawić i skonfigurować obydwa porty COM, które pojawiają się po podłączeniu Wolfa przez USB
- jeden port pracuje dla komunikacji CAT
- drugi port służy do kluczowania CW oraz opcjonalnie do sterowania PTT (PTT może być ustawione albo na tym drugim porcie albo jako polecenie N/O poprzez CAT na pierwszym porcie)
- u mnie wygląda to tak
- dla UcxLog
- dla N1MM
Ważna rzecz: projekt jest w zasadzie otwarty zarówno jeśli chodzi o hardware (dostępne są schematy i pliki gerber) jak i software (github). Trudność stanowią formaty plików projektów płytek drukowanych (trzeba mieć Altium) oraz do kompilacji źródeł trzeba mieć Keil (teoretycznie można kompilować w innych środowiskach). Wsady do procesora i FPGA są dostępne na dropboxie. Na początek dobrze jest zajrzeć na githuba, gdzie znajdują się źródła oprogramowania, opis, trochę linków itd. Jest też wersja częściowo komercyjna Wolfa WF-100D (trzeba kupić płytki PCB; nie ma dostępnych plików gerber; 100W, ATU).
Aktualnie (18.06.2023) TRX Wolf w moim wykonaniu nadaje i odbiera na falach krótkich (HF). Na razie kiepsko działa na 50MHz. Wyższe pasma nie interesują mnie i na razie nie będę uruchamiał.
Na zdjęciu widać, że są pewne zmiany w stosunku do oryginału:
- są wydzielone filtry pasmowe (BPF) dla odbiornika zamiast tych, które są w oryginale na płytce RF Unit(na płytce jest puste miejsce)
- oprócz tego wzmacniacz mocy (PA) jest nieco okrojony (pominąłem transformator T4 w wyniku czego moc jest 4 razy mniejsza - czyli 5W zamiast 20W - także na płytkce RF Unit)
- moc 5W wystarcza u mnie do wysterowania mojego PA 300W
- dzięki temu radiator jest szczątkowy (kawałek kątownika aluminiowego przykręcony do płytki po drugiej stronie tranzystorów mocy)
- wentylator jest niepotrzebny (chyba, żeby poprawić nieco chłodzenie płytki Motherboard a właściwie przetwornika ADC, który z małym radiatorkiem osiąga temperaturę 60 stopni przy zamkniętej obudowie)
A tak pracuje w paśmie 40m: TRX Wolf na 40m.
Wybrałem wersję 3,5 calową pełnej wersji Wolfa. Ekran nie jest dotykowy. Wersji jest sporo. Na początku trudno się połapać ;-).
Wersja 7 calowa (ekran dotykowy) różni się tylko płytką wyświetlacza (tzw. Front). Płytka Motherboard jest ta sama i RF board także. Czyli są 3 płytki. Wersja WF-100D (płytki płatne) składa się z 5 płytek.
- Details
- Written by: witek
- Category: Amatorskie radio
- Hits: 5109
Transceiver (tr)uSDX (a właściwie kit zawierający w dużej części zmontowanych płytek main board i RF board oraz pozostałych elementów) został zakupiony korzystając z jednej z grup zakupowych. Jest to jedna z najkorzystniejszych cenowo metod nabycia tego zestawu. Opis montażu transceivera znajduje się na stronie DL2MAN. Tam też znajdują się schematy ideowe, schematy montażowe z listą elementów (IBOM), sposób wgrywania bootloadera i firmware oraz inne informacje. Ja dostałem płytkę main board z procesorem z wgranym bootloaderem.
- Details
- Written by: witek
- Category: Amatorskie radio
- Hits: 2774
oraz konkretne wykonanie do konkretnego wzmacniacza:
Zależności czasowe:
- na wyjściu na przekaźniki
- na wyjściu na BIAS
- drgania i opóźnienie przekaźnika RM85
Docelowo chcę dołożyć jeszcze dodatkowe opóźnienie na początku całego cyklu przełączania. Jest ono potrzebne do tego, żeby odseparować si od pików mocy występujące w niektórych transceiverach pojawiające się po przejściu z odbioru na nadawanie. Takie piki są szczególnie niebezpieczne dla bramek tranzystorów mocy LDMOS, które mają bardzo małe napięcia przebicia pomiędzy bramką a źródłem (np. popularny onego czasu BLF188XR ma napięcia przebicia -6V i +11V; inne tranzystory LDMOS mają zbliżone wartości tych napięć).
cdn...
- Details
- Written by: witek
- Category: Amatorskie radio
- Hits: 3196
Zabezpieczenie służy do odcinania napięcia zasilania wzmacniacza mocy w.cz. w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych:
- prądu pobieranego z zasilania
- prąd mierzony jest za pomocą czujnika Halla
- czujnik wybiera się w zależności od maksymalnego pobieranego prądu (z pewnym zapasem)
- dla wartości do 30A czujnikiem jest czujnik ACS713 (lub ACS712) (są czujniki o wartościach maksymalnych 5A, 20A i 30A); wzmacniacze do mocy 500W (zasilanie 50V - 65V)
- dla wyższych wartości czujnikiem jest czujnik ACS758 (są czujniki o wartościach maksymalnych 50A, 100A, 150A i 200A), wzmacniacze większych mocy
- prąd mierzony jest za pomocą czujnika Halla
- przekroczenia innych wartości; są cztery wejścia analogowe na komparatory do wykorzystania; np.:
- przekroczenie temperatury tranzystora (lub tranzystorów, gdy są dwa)
- przekroczenie temperatury radiatora
- przekroczenie dopuszczalnej wartości SWR na wyjściu antenowym
- przekroczenie dopuszczalnej wartości SWR przed filtrami LPF
- przekroczenie mocy sterującej
Po przekroczeniu dowolnego z kontrolowanych czynników powoduje odłączenie napięcia zasilającego stopień mocy (tranzystor Q1). Zastosowałem tranzystor zamiast gotowego układu BTS50085 ze względu na ograniczenie napięciowe tego układu (max około 58V). Czasami wzmacniacz mocy jest zasilany wyższym napięciem. Przekroczenie jest pamiętane przez przerzutnik 4013. Ponowne podanie zasilania (włączenie tranzystora Q1) możliwe jest po wykonaniu resetu (wejście "reset" na złączu J16; podanie sygnału masy powoduje reset).
No i wygląd płytki po zmontowaniu w jednym z zastosowań:
- Details
- Written by: witek
- Category: Amatorskie radio
- Hits: 3790
Po awarii poprzedniej wersji UnUna (nastąpiło przebicie pomiędzy zwojami) nawinąłem go od nowa. Tym razem zastosowałem posrebrzaną linkę w izolacji teflonowej. Zmieściło się 16 zwojów.
Okazało się, że praktycznie na wszystkich pasmach antena ma zmienioną impedancję i trzeba było na nowo zestroić skrzynką antenową, żeby uzyskać właściwe dopasowanie.
Poprzednia wersja transformatora (autotransformatora) UnUn o przełożeniu 1:9 do mojej anteny. Antena ma długość około 43m i wisi pomiędzy dwoma blokami na wysokości czwartego piętra (bloki są czteropiętrowe). Część pozioma anteny ma około 30m, reszta przewodu (13m) schodzi w dół do mojego okna na pierwszym piętrze i antena kończy się w pokoju przy kaloryferze, gdzie znajduje się właśnie transformator UnUn:
Transformator nawinięty jest na rdzeniu FT240-61. W takim wykonaniu przenosi moc co najmniej 500W na pasmach od 160m w górę.
SWR anteny z takim transformatorem:
Jak widać potrzebna jest skrzynka antenowa do pracy na pasmach.
Potrzebny też jest choke balun:
nawinięty na rdzeniu FT240-77 w sposób widoczny na zdjęciu.
No i na koniec widok całego końca anteny LW wraz z UnUn i choke balunem:
oraz widok z góry: